Časopis se pojavio u izdanju Udruženja crnogorskih pisaca za djecu i mlade, a njegov predsjednik Žarko Vučinić je istakao da je Udruženje od ove godine obnovilo svoj rad, a da već godinama njeguje tradiciju promovisanja književnosti za djecu, čiji je produkt časopis „Osmijeh“ koji je u decembru ove godine doživio svoje 96. izdanje, a nakon 17 godina neizlaženja.
„Dosadašnji brojevi časopisa su se pojavljivali u 20 ili 24 stranice i bili su, zaista, puni prelepih, vanvremenskih poruka koje su naši poznati pisci prezentovali u Crnoj Gori. Mi smo imali slatke muke, da nismo mogli da napravimo časopis ispod 76 strana, što je za današnje uslove jedan veliki uspeh. Ono što mene kao predsjednika Udruženja posebno raduje jeste što mi ovde imamo jedan kvalitetan sadržaj i da je možda trebalo da bude i tri puta veće, a da bi taj sadržaj bio jednako kvalitetan“, saopštio je Vučinić i naglasio da časopis objedinjuje nekadašnju arhivu, radove učenika crnogorskih škola, radove regionalnih pisaca za djecu i predstavnika Udruženja koji su se predstavili svojim pjesmama, a tematika je, u skladu sa atmosferom, obuhvata Novu godinu i Božić.
Goran Radojičić, glavni i odgovorni urednik, istakao je da „Osmijeh“ izlazi na tridesetu godišnjicu objavljivanja prvog broja, koji se pojavio januara 1991. godine, a da će ovogodišnje izdanje imati i svoju digitalnu verziju koja će ga učiniti dostupnim široj publici. On je podsjetio da su u septembru uputili javni poziv da se svi zainteresovani članovi i djeca predstave svojim radovima, a pristiglo je njih 300, proznih i likovnih.
„Potrudili smo se da klasifikujemo te radove po folderima, pa smo ih nazvali zlatni, srebrni i bronzani folder, a jedan zanimljiv podatak je da smo koristeći samo radove iz zlatnih foldera imali negdje oko 200 strana materijala, što je deset puta više u odnosu na prethodne brojeve“, kazao je Radojičić i objasnio da su sadržaj izdijelili na rubrike koje, najprije, obuhvataju radove koji su izlazili u časopisima od 1991. do 2004. godine, zatim slijede radovi najmlađih – radovi djece iz crnogorskih škola i regiona, zatim su tu radovi regionalnih pisaca, rubrika sa radovima članova Udruženja i redakcije, prevode bajki sa engleskog jezika, rebuse i zagonetke koji će čitaoce posebno obradovati.
Na konferenciji je govorio i pisac Branko Vuković koji je ukazao na značaj digitalizacije časopisa „Osmijeh“ na čemu se radi već nekoliko mjeseci, a cilj je da se svih prethodnih 95 brojeva nađu na jednom folderu i budu dostupni svima.
„Ovo je jedan od retkih, ako ne i jedini list takve vrste u Crnoj Gori koji je posvećen književnom stvaralaštvu za decu. Nije bilo ni formalno, ni tehnički, ni pravno, ni materijalno lako da obnovimo Udruženje i da se ovaj list pojavi. Svojevremeno je ovaj list bio literarna čitanka, kvalitetan list koji afirmiše ne samo stvaralaštvo dece, već i stvaralaštvo za decu. Ovo je prilika da se ponovo afirmišu one vrednosti dece i mladih, ne samo crnogorskih pisaca, već i onih drugih iz regiona“, naglasio je Dušan Đuričković, pisac za djecu i profesor dječje književnosti i zaključio da se na ovakav način pravi zbirka tekstova pisaca, bez obzira kako se izjašnjavaju i koje su nacionalnosti i vjere.
Σχόλια